<

Çfarë duhet të dini për barkun e foshnjes tuaj

Ku shkoi viti i parë? Një minutë ju po sillnit gëzimin tuaj të vogël në shtëpi nga spitali dhe gjëja tjetër që dini është që ajo po hedh hapat e parë dhe po feston ditëlindjen e parë!

Ku shkoi viti i parë? Një minutë ju po sillnit foshnjen gëzimin tuaj të vogël në shtëpi nga spitali dhe gjëja tjetër që dini është që ajo po hedh hapat e parë dhe po feston ditëlindjen e parë!
Tani ka një mori zhvillimesh të reja që ju presin ju dhe fëmijën tuaj. Përveç hapave më të dukshëm (dhe ndoshta më emocionues) si të folurit, lëvizjet e reja dhe të bërit gjithnje më i pavarur, një tjetër zhvillim ndoshta jo aq argëtues, por vendimtar është krijimi i mikrobiotës së shëndetshme të zorrëve.

Mikrobiota e zorrëve, ose flora e zorrëve, përshkruan bashkësinë komplekse të mikroorganizmave që jetojnë brenda traktit tonë tretës. Kjo vazhdon të zhvillohet tek foshnjat deri rreth moshës tre vjeçare. Ajo përmban numrin më të madh të baktereve në trupin e njeriut, prandaj është thelbësore të kuptojmë rolin e saj dhe të kujdesemi mirë për të.

SISTEMI MBROJTJES I TRUPIT

Një sistem imunitar që funksionon mirë luan një rol jetik në shëndetin e foshnjës tuaj. Tre vitet e para të jetës janë vendimtare për zhvillimin e saj pasi trupi mëson të mbrohet kundër kushteve të pafavorshme pa shkaktuar reagime të tepërta. Meqenëse shumica e qelizave imune mund të gjenden në zorrë, flora e zorrëve të fëmijës suaj duhet të kujdeset mirë.

Së pari, foshnja juaj duhet të krijojë një kujtesë të fortë imunologjike - kjo është aftësia e sistemit imunitar për të njohur dhe reaguar ndaj kundërshtarëve. Si i tillë, kontakti i hershëm me papastërtitë dhe gjërat josterile nuk është aq i keq sa mund të mendoni - ai i mundëson trupit të trajnojë këtë kujtesë, duke u pajisur me antitrupa për të ardhmen. Tani që i vogli juaj po ha një dietë më të larmishme, duhet të siguroheni që ajo të jetë e ekuilibruar mirë dhe e pasur me vitamina dhe minerale për të mbështetur punën e vështirë që po bën sistemi i tyre imunitar. Ju gjithashtu mund të konsideroni plotësimin e vitaminës D, e cila është vërtetuar se është thelbësore për rritjen normale të kockave dhe për të kontribuar në funksionimin e sistemit imunitar tek fëmijët. BioGaia Protectis Baby Drops me vitaminë D, kombinon vitaminën D dhe bakteret e gjalla nga shtami Limosilactobacillus reuteri Protectis. Shtimi i probiotikëve në dietën e foshnjës suaj mund të rrisë numrin e baktereve "endogjene" në traktin e tyre gastrointestinal. Dhe siç e dimë të gjithë, është më e lehtë ta bësh fëmijën tënd të qëndrojë për t'i dhënë një grup suplementesh se dy.

JO SHUME "I RREGULLT"

Gjatë kësaj kohe ndryshimi dhe tranzicioni të vazhdueshëm, është gjithashtu e mundur që i vogli juaj të përjetojë disa ankesa të tretjes, të cilat mund të ndikojnë në mikrobiotën e tyre të zorrëve. Jashtëqitjet e rralla (më pak se tre herë në javë) dhe të ngurtësuara janë një ankesë e zakonshme tek të vegjlit dhe foshnjat, ku 40% zhvillojnë simptoma në vitin e tyre të parë. Ndjeshmëria, humbja e oreksit dhe fryrja e barkut mund të jenë gjithashtu shenja që fëmija juaj mund të jetë pak i shqetesuar. Kjo ndodh shpesh gjatë periudhave të tranzicionit - nga qumështi i gjirit në pluhur, nga qumështi në të ngurta, apo edhe nga largimi i pelenave.

Sigurisht, në një farë mase, simptoma të tilla janë normale për të vegjlit, por ka ende disa hapa të thjeshtë dhe të shëndetshëm që mund të ndiqni për të mbështetur të voglin tuaj kur të ndodhë.
Përveç shtimit të marrjes së lëngjeve me ujë, çaj ose lëngje të tjera jo të ëmbëlsuar, ju gjithashtu mund të shtoni më shumë ushqime me fibra në dietën e tyre si kumbullat dhe drithërat. Këto hapa mund të ndihmojnë për të aktivizuar traktin e tyre tretës.

Kur fëmija juaj përjeton ankesa të tretjes, mund të provoni gjithashtu të shtoni më shumë baktere të gjalla dhe të vlefshme në dietën e tyre në formën e shtesave probiotike. Formimi i mikrobiotës së zorrëve shoqëron zhvillimin e lëvizshmërisë së zorrëve, domethënë kontraktimet e muskujve që lëvizin ushqimin përmes sistemit të tyre tretës. Pra, plotësimi i probiotikëve mund të konsiderohet kur ngadalësohet tretja.

PAK E TEPËRT

Një tjetër tregues se trakti tretës i foshnjës suaj mund të përdorë pak më shumë mbështetje janë jashtëqitjet shumë të lëngshme, të cilat kalohen më shpesh se zakonisht. Tek të vegjlit, kjo rezulton në humbjen e lëngjeve nga trupi me shpejtësi pasi ata shkojnë më shpesh në tualet. Mund të ndikojë gjithashtu në aftësinë e zorrëve të tyre për të thithur lëngje dhe kripëra, duke e bërë të nevojshme që të sigurohet që ato të marrin hidratim të mjaftueshëm gjatë një kohe të tillë.

Në shumicën e rasteve, jashtëqitja e lirshme është krejtësisht normale dhe nuk zgjat më shumë se një javë (ju lutemi kontaktoni mjekun tuaj nëse simptomat vazhdojnë). Gjatë kësaj kohe, është e rëndësishme të ushqeni fëmijën tuaj me shumë lëngje – mundësisht ujë ose çaj pa sheqer në gllënjka të vogla dhe të shpeshta. Mund të ndihmojë gjithashtu në shmangien e ushqimeve që janë të vështira për t'u tretur, siç janë ushqimet e skuqura ose të yndyrshme. Një tretje orale e rehidrimit mund të ndihmojë gjithashtu për të plotësuar lëngjet e tyre dhe për të zëvendësuar kripërat e humbura. Për më tepër, dhënia e baktereve probiotike vogëlushit tuaj mund të ndihmojë në rritjen e përqendrimit të mikroflorës natyrore në zorrën e tyre. Solucioni oral ii rehidrimit BioGaia ofron një zgjidhje të mirë me mikrobet e gjalla L. Reuteri Protectis,  kripëra minerale dhe zink për të ofruar mbështetje të gjithanshme.

Përderisa problemet e barkut janë një pjesë normale e fëmijërisë, duke siguruar që fëmija juaj të hajë një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar, të pijë shumë ujë dhe të ketë shumë lëvizje (ne e dimë se ndoshta nuk do të jetë problem në këtë fazë të jetës së tij) do të ndihmojë në uljen e rrezikut dhe ashpërsisë. Shtimi i një suplementi probiotik në dietën e tyre është një mënyrë tjetër e sigurt dhe e lehtë për të mbështetur kolonizimin e florës së tyre të zorrëve. Duke ndjekur këto hapa, ju mund të ndihmoni për të krijuar një mjedis optimal për zhvillimin e mikrobiotës natyrore që do t'u shërbejë atyre gjatë gjithë jetës së tyre.

Buy Online

Buy Biogaia products Online

We use cookies to make your experience of our website better.
Using this website means you are OK with this. Find out more.
OK